duminică, 19 mai 2013


Proiect didactic - Analiza literară a textului liric. Text suport: Emoţie de toamnă.



                                              PROIECT DIDACTIC


Disciplina:           Limba şi literatura română
Data:                    02.05.2011
Clasa:                  a X-a I, Grup Şcolar Constantin Brâncoveanu – Târgovişte
Profesor:              Alecu Anda Ligia
Titlul lecţiei:         Analiza literară a textului liric. Text suport: Emoţie de toamnă.

Tipul lecţiei:         - formare de priceperi şi deprinderi

Scopul lecţiei:      - formarea  priceperilor şi a deprinderilor de interpretare a textului literar liric


Competenţe generale:
1.     Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare
2.     Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare


Competenţe specifice:  

1.1. Identificarea particularităţilor şi a funcţiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor tipuri de texte
2.3. Identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de limbaj în textul poetic
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate
                                                         

Obiective operaţionale:
n     O 1 – să identifice secvenţele lirice care compun poezia;
n     O 2 –  să recunoască imaginile poetice care sugerează planul iubirii şi al naturii;
n     O 3 – să explice sensul polisemantic al unor cuvinte;
n     O 4 – să identifice mărci lexico-gramaticale ale prezenţei eului liric în text;
n     O 5 – să identifice  figuri de stil şi imagini artistice;
n     O 6 –să  analizeze valoarea sentimentelor pe care le trăiesc cei doi îndrăgostiţi;
n     O 7 – să îşi exprime, oral şi în scris, opiniile, sentimentele şi atitudinile.

a) Obiective afective:

n     -să adopte o atitudine pozitivă faţă de lectură;
n     -să interiorizeze valorile spirituale transmise de textul literar;
n     -să  conştientizeze rolul mijloacelor de expresivitate din textul liric;
n     -să aprecieze importanţa literaturii în educarea gustului estetic la nivel cultural;

b) Obiective psihomotorii:

n     -să automatizeze respectarea schemei de analiză a textului liric;
n     - să automatizeze metodele eficiente propuse;
n     -să-şi formeze gândirea autonomă, reflexivă şi critică prin lectura textului;
n     -să selecteze din textul literar, pasajele semnificative folosite ca argumente care să susţină unele afirmaţii.




















STRATEGIA DIDACTICĂ


METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:

          -conversaţia euristică
          - expunerea elevului
          - lectura selectivă
          - analiza de text
          -exemplul
          -dezbaterea
          -metoda cadranelor
          -treptele devenirii
          -cavalcada expresivă
          - acvariul sentimentelor
          -cvintetul
         
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

          -fişe de lucru

          -volumul autorului (textul literar)

          -manualul (studiul textului-suport)

          -videoproiector


FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR:

          - activitate frontală

          -activitate individuală

METODE DE EVALUARE:

          - observarea sistematică a elevilor

          -chestionarea orală
           
            -verificarea frontală

CAPACITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

          - clasa de elevi, grup omogen (ritmuri de învăţare apropiate)

LOCUL DE DESFĂŞURARE A LECŢIEI:  sala de clasă


































SCENARIUL DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII DIDACTICE


1. Momentul organizatoric :

Consemnarea elevilor absenţi şi crearea atmosferei propice desfăşurării lecţiei.
*Se distribuie mapele cu fişe de lucru. (Anexa 1)

2. Captarea atenţiei şi asigurarea momentului afectiv:

Se ascultă melodia interpretată de  Nicu Alifantis  pe versurile lui Nichita Stănescu.

3. Reactualizarea structurilor anterior învăţate:
Prin activitate frontală se poartă o discuţie cu elevii despre felul în care receptează ei poezia. Sunt întrebaţi dacă le place sau nu să citească poezie şi de ce sau dacă au scris ei înşişi poezii cu diferite ocazii. În cazul în care au scris, sunt rugaţi să mărturisească ce greutăţi au întâmpinat.

4. Anunţarea subiectului lecţiei  şi enunţarea obiectivelor:
n     Se comunică şi se afişează titlul lecţiei:  Analiza literară a textului liric – text suport:
Emoţie de toamnă.
*Se va urmări atingerea tuturor obiectivelor pe tot parcursul lecţiei.


5. Prezentarea sarcinilor de învăţare şi dirijarea învăţării:
          (cu ajutorul metodelor eficiente de descifrare a textului liric)
n     -textul poeziei este prezentat în Power Point;
n     -li se comunică elevilor când a apărut poezia, unde a apărut-volumul (metoda explozia stelară);
n     -se discută frontal structura poeziei, elevii fiind apreciaţi de fiecare dată când aduc interpretări originale ale textului;
n     -se notează idei importante care ajută la înţelegerea textului: identificarea elementelor din lumea reală, precizarea elementelor vegetalului, realizarea unor enunţuri care să releve polisemantismul cuvântului toamnă(metoda cadranelor);
n     -se identifică mărcile eului liric (treptele devenirii);
n     -se stabileşte rima şi măsura versurilor;
n     -se extrag din text figuri de stil şi imagini artistice (cavalcada expresivă);
n     -se analizează sentimentele transmise (acvariul sentimentelor)


Elevii lucrează pe fişă. (Anexa 1)




6. Atingerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului:

n     -elevii vor lucra individual realizând un cvintet cu respectarea unor reguli prestabilite şi selectând cuvinte dintr-o listă dată;
n     -aprecierea finală a activităţii elevilor se face prin evaluare.
n     -se cere elevilor să facă aprecieri referitoare la modul în care  s-a desfăşurat ora de curs.

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului:

n     Profesorul prezintă elevilor tema pentru acasă:
(Anexa 2)
Alcătuiţi un eseu în care să motivaţi faptul că poezia Emoţie de toamnă de Nichita  Stănescu aparţine genului liric. În redactarea eseului vei avea în vedere următoarele repere:
-precizarea a două caracteristici ale genului liric;
-exemplificarea acestor caracteristici, pe baza textului;
-evidenţierea rolului mijloacelor artistice în sugerarea toamnei iubirii;
-exprimarea unei opinii despre semnificaţiile textului sau despre mesajul acestuia.

8. Evaluarea rezultatelor:

Profesorul face aprecieri verbale, notează intervenţiile cele mai reuşite. Elevii vor aprecia şi ei răspunsurile colegilor.

9. Evaluarea lecţiei:

Se fac aprecieri asupra calităţii răspunsurilor elevilor şi asupra participării lor la lecţie. Elevii îşi spun părerea asupra formei de organizare a activităţii.
         













ANEXA 1

1. EXPLOZIA STELARĂ
Încadrarea în operă / în etapa de creaţie / în volum:
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................

2. METODA CADRANELOR
Elemente din lumea reală:……………………………………………………………………
Elementele vegetalului……………………………………………………………………….
Versul indicat…………………………………………………………………………………
Enunţuri care ilustrează polisemia cuvântului toamnă
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
3. TREPTELE DEVENIRII
EUL LIRIC – mărci lexico-gramaticale pronominale de pers. I……………………………..
-         mărci lexico-gramaticale verbale de pers. I…………………………………...
4. CAVALCADA EXPRESIVĂ
Figuri de stil:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Imagini artistice:
Vizuale:………………………………………………………………………………………
Auditive:……………………………………………………………………………………..

5. NIVELUL PROZODIC ŞI DE VERSIFICAŢIE
-structura stofică……………………………………………………………………………...
-rima………………………………………………………………………………………….
-măsura versurilor……………………………………………………………………………

6. ACVARIUL SENTIMENTELOR
Alegere şi justificare sentimentului: regret, frică, însingurare, admiraţie, dragoste, regret etc
………………………………………………………………………………………………..

7. CVINTET
……………
……………                   …………..
……………                   …………..            …………..           
……………                   …………..            …………..            ………….
……………

ANEXA 2

TEMA PENTRU ACASĂ

Alcătuiţi un eseu în care să motivaţi faptul că poezia Emoţie de toamnă de Nichita  Stănescu aparţine genului liric. În redactarea eseului vei avea în vedere următoarele repere:
-precizarea a două caracteristici ale genului liric;
-exemplificarea acestor caracteristici, pe baza textului;
-evidenţierea rolului mijloacelor artistice în sugerarea toamnei iubirii;
-exprimarea unei opinii despre semnificaţiile textului sau despre mesajul acestuia.